Přidat komentář

No Avatar
administrator on So, 05/09/2015 - 13:24

Už v prvním zpracování studie HAZOP se diskutovaly havárie ve světě a příčiny jejich vzniku byly vzaty na zřetel. Nejcitovanější havárie je nehoda, která se stala v roce 1988 (PEPCON). V areálu společnosti bylo skladováno 4500 t APC v plastových sudech na volné asfaltové ploše. Materiál nebyl chráněn před povětrnostními vlivy.

Počátečním zdrojem požáru bylo pravděpodobně svařování. Požár se začal díky silnému větru šířit (sklolaminátové krytování budov) a dosáhl k plastovým sudům s APC. Ten v kombinaci s plastem a asfaltem na skladovací ploše fungoval jako výbušnina. Proto došlo k explozi. Následně došlo k poškození vysokotlakého plynového potrubí, což mělo významný podíl na zvýšení následků havárie.

Situace v Bochemii:

Svařování může probíhat jen podle přísných předpisů, elektrická zařízení jsou pravidelně kontrolována osobou oprávněnou kontrolovat elektrozařízení ve výbušninářských provozech. Maximální množství, které technologie vyprodukuje, je 550 t ročně. APC je baleno v plechových sudech, sklady a prostory, kde je možné manipulovat s APC, jsou z nehořlavých materiálů. Ve skladu může být uskladněno max. 150 t chloristanu, v Provozovně je standardně max. 1 tuna.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.